محمد حسین میرزایی مدیرعامل شرکت نیارش گستر و عضو حقیقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزد رسا، با اشاره به مشکلات احتمالی پیش روی انبوه سازان در راستای راه های رونق بخشی به صنعت ساخت و ساز گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی و پایین آمدن قدرت خرید مردم یکی از مشکلات است.

***مصالح ارزان نشود مسکن گران تر می شود

میرزایی افزود: نکته‌ای که در این زمینه حائز اهمیت است اعلام وجود حباب در قیمت مسکن‌های موجود توسط برخی مسئولین است که این نکته کاملا خلاف واقع و غیرکارشناسی است زیرا هنوز تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی به طور کامل روی مسکن اعمال نشده است و در صورت پایین نیامدن قیمت مصالح باز هم شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود که متاسفانه با انتشار این گونه سیگنال‌ها اذهان عمومی دچار تشویش خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های مناسب در بخش مسکن زمانی که به آن جامه عمل پوشانده شود می تواند موثر واقع شود، ادامه داد: تامین زمین و خدمات به قیمت های پایین تر از بازار، پرداخت یارانه به سازندگان واحدهای مسکونی در بخش خصوصی، بخشودگی‌های مالیاتی سازندگان، کنترل اجاره بها و ایمنی اجاره و پرداخت کمک اجاره، اجاره به شرط تملیک، مسکن استیجاری و تعاونی مسکن مستاجران برخی سیاست‌های مناسب در بخش مسکن است.

مدیرعامل شرکت نیارش گستر یزد تصریح کرد: متاسفانه در چند سال اخیر به خاطر خلف وعده‌هایی که از طرف برخی سازندگان اتفاق افتاده از مردم سلب اعتماد شده است و ما باید به مردم حق بدهیم که نسبت به این قضیه حساس باشند و مردم نیز برای تشخیص اینکه انبوه ساز به وعده های خود عمل خواهد کرد یا خیر خیلی ساده است ، آنها می‌توانند پروژه‌های قبلی انبوه ساز و رزومه شرکت سازنده را بررسی کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه شرکت نیارش گستر تمام پروژه های خود را حتی بدون یک روز تاخیر به اتمام رسانده که مدارک پایان کار صادر شده برای پروژه‌ها گواه این واقعیت است.

میرزایی در خصوص اهمیت انجام ساخت و ساز بر پایه قوانین رسمی عنوان کرد: عمل به قوانین و ساخت طبق پروانه شهرداری مزایایی برای مالکین و استفاده‌کنندگان ساختمان خواهد داشت از جمله می‌توان به تخصیص ۳۰ متر مربع فضای باز به ازای هر واحد آپارتمان، نورگیری مطلوب و طبیعی برای تمام فضاها، احداث مشاعات خوب برای آپارتمان و اخذ سند تفکیکی شش دانگ به ازای هر واحد آپارتمان در سریعترین زمان ممکن پس از تحویل اشاره کرد.

آپارتمان ها و انبوهی از تخلفات ساختمانی!

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر اکثر آپارتمان های موجود و یا در حال ساخت دارای تخلفات فراوان ساختمانی از جمله سطح اشغال، تراکم و طبقات غیر مجاز، ساخت واحد آپارتمانی در پیلوت و … هستند که این موارد باعث به وجود آمدن آپارتمان‌هایی با حداقل فضای سبز نسبت به تعداد واحدها، عدم نورگیری طبیعی برای تمام فضاها، نداشتن سند تفکیکی شش دانگ و بعضاً مشاعات نامناسب می‌شود که این موارد صرفا تخلفات شهرسازی و معماری است.

عضو انجمن صنفی انبوه سازان استان یزد افزود: در اکثر آپارتمان ها شاهد تخلفات فنی هم هستیم که بعضا عموم مردم از آنها بی اطلاع است که یک مورد آن عدم رعایت وال پست و مهار بند برای دیوارهای جانبی و اتصالات دیوارها به سازه ساختمان است.

میرزایی که حائز رتبه دو انبوه سازی از وزارت راه و شهرسازی است، اعلام کرد: شرکت نیارش گستر جزو معدود شرکت‌هایی است که نه تنها تخلفات ساختمانی در زمینه معماری و شهرسازی هیچ یک از پروژه های اجرا شده ندارد بلکه از لحاظ فنی هم خود را ملزم به رعایت اصول و مقررات ملی ساختمان می داند و امید است با رعایت قوانین و مقررات معماری و شهرسازی شاهد ساخت ساختمان‌هایی با کیفیت و درخور شان مردم باشیم.

منبع یزدرسا